Wall-King

Herkese uzunca bir süreden sonra merhabalar umarım iyisinizdir. Uzun bir süredir yazmayınca “Feryy ne yapıyor neden yazmıyor” diye merak edenleriniz olmuş olabilir önce bu konuya bir açıklık getirelim. Cidde’de ki yaşamım oldukça sakin geçtiği için hayat denen maratonda durup etrafıma bakacak zamanım çok oluyor ve bu duraksamalarım beni yavaşlatıyor diyebilirim. İkinci bir sebep ise havanın sıcak oluşu. Aslında o kadar önemli bir sebep ki bazen yüzünüze bir tokat atıp sizi uyandıracak soğuk havayı özlüyorsunuz. Açıkçası pencereyi açıp tertemiz havayı içime çekmeyeli uzun zaman oldu…

Herneyse sabrediyoruz ve sağlığımıza şükür deyip konumuza geçiyoruz. Sizlere Cidde’de ki sportsal aktivitelerden bahsetmek istiyorum. Dedim ya sıcak havanın insan hareketleri üzerinde büyük bir etkisi var ama ona rağmen insanlar spor yapmayı sürdürüyor. Çalışma saatleri genellikle sabahtan öğlene kadar ardından öğlenden ikindi vaktine kadar dinlenme. İkindiden sonra yeniden başlayan çalışma saati gece 1’lere kadar devam ediyor(bu çalışma saatleri çoğunlukla yerel firmalar için geçerli, alışveriş merkezleri içinse Ramazan ayı dışında pek geçerli değil). Çalışma saatleri bu şekilde ilerlediği için gece eve geç gelen insanlar geç saatlerde yemek yiyorlar. Bu durum ise kilo alımına neden oluyor. Kilo alımına neden olan başka bir durum ise dışarı çıktığınızda sıcaktan dolayı kapalı mekanlara kaçma isteği. Kapalı mekanlar da genellikle restaurantlar, alışveriş merkezleri ve kafeler olduğu için bir şeyler yemek içmek zorunda kalıyorsunuz ki alın size başka bir kilo sebebi daha. Tüm bunlara rağmen insanlar spor yapmayı sürdürüyor. Çoğu zaman bir doktor tavsiyesi üzerine çoğu zamansa yeni jenerasyon ve değişen yaşam tarzı bunda etkili oluyor.

Processed with VSCO with a6 preset
Processed with VSCO with a6 preset

Gelelim yazımızın başlığına: Wall-King?

Cidde’de bazı boş araziler ya da özel alanlar duvarlarla çevrili. Bu çevrili alanlar yaklaşık 5 km uzunluğunda ve yürüyüş için oldukça uygun uzunlukta. Genellikle bu duvarların etrafı akşam saatleri oldukça kalabalık oluyor ve her çeşit insanı yürüyüş yaparken görmek mümkün. Abayalı ve peçeli bayanlar, Thob (erkekler için uzun beyaz elbise) ya da şort giyen erkekler, çocuklar kısacası yaşlısı genci herkes bu duvarların etrafında.

image1 (1)

Fakat bu duvarlar ne yazık ki ana yollara yakın oluyor ve bu yüzden yürüyüş yaparken egzoz kokusunu almamanız imkansız. Duvarların dışında iki cadde arasında yer alan uzun yürüyüş yolları var ve genelde bu yürüyüş için özel yapılmış parkurlar da çok kalabalık oluyor. Kısacası Cidde’de insanlar spor yapmayı seviyor ve neredeyse her gün bu alışkanlığı devam ettiren insanlar var. Dışarı yürüyüş için çıkmak istemeyen insanlarsa genellikle evlerine yürüyüş bandı alıyorlar. 10 evden 5 inde neredeyse yürüyüş bandı gördüm diyebilirim. Kısacası Cidde’de yaşamak benim için öz disiplinim ile savaşmak oldu resmen. Eğer bunu sağlayamazsam durup etrafıma bakıyor ve mutsuz oluyorum. Eğer silkelenir bir şeyler yapmaya başlarsam da mutluluğun ta kendisi oluveriyorum. Umarım mutluluğun anahtarlarından biri olan öz disiplininizi hiç kaybetmez kendiyle barışık bireyler olarak hayatınızı sürdürürsünüz tüm kalbi duygularımla kendim ve sizin için bunu diliyorum ki  eminim öz disiplin konusunda yalnız değilim bir sonraki yazıda görüşmek üzere hoşçakalın..

image2

Reklamlar

Wall-King” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s