Medine Bölgesi’nde Yolculuk Bölüm-2

Al-Ola/ Madain Saleh

Madein Saleh günümüzde Arabistan’ın Al-Ola Bölgesinde yer almakta. Medine Bölgesi’nde yolculuk yazımın ikinci kısmı genel olarak Madein Saleh ve Hicaz Demiryolu hakkında. Peki neden Hicaz Demiryolu’ndan bahsettim? Çünkü Madein Salih’in girişinde sizi bir tren müzesi karşılıyor. Peki burada neden tren müzesi var? Tarih ile özellikle Osmanlı Tarihi ile ilgilenenler bilirler Hicaz Demiryolu’na ait ana istasyonlardan birisi Al-Ola’da Madein Saleh nekropolis şehrinin girişinde yer alıyor.

Madein Saleh’in yerlileri yani Nebatiler (Arapça الأنباطEl-Enbāṭ) josephus zamanında Fırat ırmağından Kızıldeniz’e kadar uzanan ve Suriye ile Arabistan arasındaki sınır bölgesindeki vahalardaki yerleşimleri kapsayan ve “Nebate” ismi verilen alanda yaşayan kadim semitik, güney Ürdün’lü, Kenan’lı ve kuzey Arabistanl’lı Araplardı. Madain Saleh ise Nebati’li insanlar tarafından Hicr ya da Hegra olarak bilinmekteydi. Hegra ise Nebate’lilerin Petra’dan sonra inşaa ettikleri ikinci şehirleridir.

Fakat Hegra Krallığı’ndan günümüze,iyi korunmuş ve dönemine ışık tutan 131 taş mezar kalıntıları kalmıştır. Hegra, sanatsal mezarları içinde bulunduran geniş bir nekropolis(mezarlıkların ve toplu mezar yerlerinin bulunduğu bölge) olarak günümüze kadar gelmiştir. Şehirde bulunan mezarlar ise o dönemde kişinin sosyal statüsüne göre inşaa edilmekteymiş.

Mezarların üzerinde bulunan yazıtlar ise kapsamlı bir yazılı tarih bırakmayan Nebate’liler hakkında bilgi sahibi olmamızı sağlamaktadır. Mezar taşlarında ise burada yaşayan insanların isimleri,ilişkileri,meslekleri,kanunları ve tanrıları hakkında bilgiler yer almaktadır.Yazıtların dili ise o dönemde Orta Doğu’nun eski bir Semitik dili ve iç dili olan Aramice’dir. Aramice eski baharat rotasında gelişen şehirde, ticaret ve ticaret iletişimi için gerekliydi. Günümüzden yüzyıllar önce kurulmuş bu şehir ticaret imparatorluğu kurmada hayati bir rol oynamıştır.


Madein Saleh’in Petra şehri kadar meşhur olmamasının sebebi ise hiç kuşkusuz Arabistan’a tursitik olarak seyahat edilememesi. Bu yüzden Madein Saleh’i ziyaret ettiğimizde koca bir ıssızlık bize eşlik etti. Bu koca alanı yürüyerek özellikle Arabistan’ın dayanılmaz sıcağında keşfetmek çok zor oldu ama büyük bir gizemi içinde barındırdığı için inanılmaz bir keyif verdi.

Madein Saleh’in girişinde bulunan tren istasyonu ise Sultan Abdülhamit Han’ın projesi olan Hicaz Demiryolu’na ait ana istasyonlardan birisidir. Hicaz Demiryolu ile ilgili bilgileri ise Medine Bölgesi’nde Yolculuk bölüm-3 başlıklı yazıda yer vermeyi uygun buldum çünkü o konuya girersem fotoğraflarla birlikte oldukça uzun bir yazı olacağa benziyordu.O zaman  Medine Bölgesi’nde Yolculuk Bölüm-3 yazısında görüşmek üzere 🙂

Kaynaklar

http://www.bbc.com/travel/story/20170418-saudi-arabias-silent-desert-city

http://saudi-archaeology.com/sites/madain-saleh/

Reklamlar

Medine Bölgesi’nde Yolculuk Bölüm-2” üzerine 2 yorum

  1. Fotoğraflarla da desteklenince çok entelektüel olmuş. Biz de okurken büyülendik.Nabatilerden bahsedince meşhur sebelilerle (Belkıs) ile himyerilere ve sonrasında ebrehe, habeşliler aklıma geldi. Bol fotoğraf destekli (varsa kalıntıları) bunlara da değinirseniz zevkle okuruz. Yasir bey de aranjörlük yapıyor galiba 🙂 en zor işte onun galiba. Tarihe çok entelektüel derinlikten bakarak fotoğraflar la yazınıza destek vermiş. Emeklerinize sağlık, süper olmuş.

    Beğen

    1. Teşekkür ederim Ali İhsan bey , yolumuz üstünde olan khaybar ile ilgili bilgiler vermeyi düşünüyordum sizin söyledikleriniz içinse küçük bir araştırma yapacağım. Yasir beyden Allah razı olsun 🙂

      Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s