Medine Bölgesi’nde Yolculuk Bölüm-1 

Madein Saleh’e gitmek için Ciddeden yola çıktık. Yolculuğumuzu 8 saat olarak planladık ve planladığımız gibi 8 saat sonra konaklayacağımız otele ulaştık. Madein Saleh’e en yakın yer olan Al-Ula bölgesi konaklamak için gayet uygun. Zaten Madein Saleh’e yakın konaklayabileceğiniz yerler kısıtlı.Al-Ula bölgesinde Booking.com üzerinden arama yaptığınız  zaman 5 otel karşınıza çıkıyor. Bunlar; Shahd Land Resort, Sahary Al Ola Camp,Al Mubarak Hotel Suites, Shaden Resort, Madakhil Camp.

Oteli bir gün önceden Sahary Al Ola Camp olarak belirlemiştik. Rezervasyon için kredi kartı istemiyorlar ayrıca ödemeyi de peşin yapıyorsunuz. Aman diyeyim yanınıza nakit  almayı unutmayın.

img_2552Cidde-Yanbu

Cidde’den Yanbu’ya kadar geniş yollar bize eşlik etti. Yanbu’dan sonra daha dar yollardan geçtik. Her 1 km de bir deve çıkabilir uyarı tabelaları görmeye başladık. Türkiye’de olsak genellikle inek, kuzey ülkelerde olsak geyik figürü uyarı olarak karşımıza çıkardı sanırım. Yanbu’yu geçince hemen her an deve görüyorsunuz bu yüzden uyarı tabelaları boşuna koyulmamış. Yoldan geçen develer ürkek bir şekilde size hiç aldırış etmeden yürüyüp gidiyorlar. Daha genç olan develer özgürce koşarken yaşına yenik düşmüş olanlar yavaş yavaş ilerliyor. İnsanlarda olduğu gibi develerde cilt tonlarına sahip. Beyaz, buğday ve zenci develer 2 günlük yolculuğumuz boyunca gördüklerimiz. Hatta camel rengi deriz hah işte o buğday tenli dediğim deve yani orijinal deve rengi. Develerin ne işi var burada diye düşündüm ve nerde bunların sahibi diye bakındım, çoğu zaman göremedim. Sahiplerini göremediysem de ara ara büyük çadırdan konaklama yerleri dikkatimi çekti. Sanırım sahipleri ya da çobanları develeri otlanmaları için bırakıyor ve çadırlarda dinlenmeye çekiliyorlar. Hatta arabasıyla çobanlık yapan bir çobana dahi rast geldim. Hava o kadar sıcak ve her yer o kadar kurak ki bu durum başka bir çözümün varlığını imkansız hale getiriyor. Peki bu durum karşısında develer nasıl otlanıyor yani ne yiyorlar diye düşünebilirsiniz. Yol kenarlarında develerin karnını doyurmaya yetecek kadar belirli yerlerde ot ve çalılar var çok şükür.

 img_2769
Sahary Al Ola Camp

Sahary yani sahari’nin araştırdığımda iki anlamı mevcut;

1) Sahari : Desert yani çöl

2) Sahar: Dawn yani Seher ya da Şafak olarak söylemek mümkün

Sahary’nin anlamının çöl olması daha mantıklı geliyor çünkü büyük kayalarla çevrilmiş ıssız bir vadinin içine kurulu bir konaklama yeri. Al Ola da bölgenin ismi Al-Ula’nın Arapça okunuşu. Dediğim gibi yanınızda buraya gelirken mutlaka nakit bulundurun kredi kartı kullanılmıyor. Oteli Google navigasyonu takip ederek rahatlıkla bulabilirsiniz.

Otel Değil Çadır Kamp!

Her zaman kampları sevmişimdir. Kamp hayatı, doğayla iç içe olma çok heyecan verici bir durum. Küçüklüğümde çadır da kalmışsam da bir daha bu duyguyu hiç yaşamadım ta ki buraya yolumuz düşene kadar. Bu çadırlar biraz değişik öyle bildiğimiz türden çadırlara pek benzemiyor doğrusu. Prefabrik malzemenin dışı keçi kılıyla kaplanmış içine de klima konduruvermişler. 50 dereceye varan belki de geçen sıcaklarda başka bir yöntemle misafirlerin ilgisini çekemezlerdi doğrusu. Zaten klima Arabistan’ın her neresine giderseniz gidin görebileceğiniz bir şey. Burada bir lüks değil ihtiyaç.

img_2668-1
Bi biskrem versemmmm!
Çadır Kampta Neredeyse Aç Kalıyorduk!

Yolculuğa çıkmadan önce adetimiz evde bitiremediğimiz ve sevdiğimiz ne varsa yanımıza alıyoruz. Ayrıca Tiger marka(burada en iyisi hiç başka marka deneyip hüsrana uğramaya gerek yok) termosumuza sıcak su doldurup yol boyu dilediğimiz çay kahveyi içiyoruz. Kıbrıs çekirdeği olmazsa olmazımız. Biraz boğazına düşkün bir aileyiz yemek önemli bizim için 🙂 Yiyecekler içinse ya araba buzdolabı ya da soğutucu özellikli çantalar bulundurmak olmazsa olmazlardan. Herneyse çadır kamp olduğu için yemek konusunda çok büyük bir beklentimiz yoktu bu yüzden  baya hazırlıklı gittik. Akşam yemeği tercihimizi sordular istemediğimizi söyledik. Ertesi gün kahvaltıyı görünce iyi ki yememişiz dedik.

Çadır Kampa Temizlik Puanım 10 Üzerinden 4!

Öyle aman aman kalınmayacak bir ortam yok. Sadece uyumak dışında zaman geçirilecek bir oda değil. Karıncalar odanın dört bir yanında muhtemelen önceki misafirlerimiz karıncaların aç kalmaması için oldukça çaba gösteren bir hayvansever ve çalışanlarda bu görüşü sonuna kadar desteklemiş olacak ki karıncalar odamızı terketmemişler. Güvenmediğiniz temizliğinden endişe ettiğiniz yerlere giderken, yanınıza temizlik malzemesi ve yastık kılıfı alabilirsiniz.

img_2623
Değişmeyen Tek Şey Değişimin Ta Kendisi

Al-Ula bölgesine yaklaştıkça kayalıklar ve bitki örtüsü birden değişiverdi. Kendimizi Grand Canyon da hissetmeye başladık. Hatta MadMax burada da çekilebilebilirmiş diye eşimle kendi aramızda konuştuk,  ortam buna son derece uygun. Düşünsenize MadMax’in Arabia versiyonunu…  Koca kayalıklar ıssız bir vadi sesiniz kayalıklara çarpıp anında size geri geliyor inanılmaz!!! Kayalıklar ürkütücü görünse de sessizlik hiç bu kadar ürkütmemişti beni.

Jabal Al Feel

Her yerde sessizlik hakimdi fakat jabal el feel yani fil dağının olduğu bölgede ki sessizlik başka hiç bir yere benzemiyordu. Kumların milyonlarca yıl üst üste birikmesiyle oluşan bu kayalıklar rüzgar ve yağmurun tahribatıyla çeşitli şekillere dönüşmüşler. Aralarından bir tanesi de file benzer bir şekil almış ve böylece ününe ün katmış bölgeyi ziyaret edilir hale getirmiş. Yanımızda termosumuz bir de Türk çayı vardı bu sessizlikte çaylarımızı yudumladık. Etrafa bakınırken yalnız olmadığımızı ve karşı kayalığın dibinde oturmuş bedevileri farkettim. Ne keyfine düşkün bir millet. Yolda giderken canları sıkılsa uygun bir yere çeker nargilesini yakar çaylarını içer sohbet ederler.

img_2773
Dağın eteğinde oturan bedeviler
img_2774
Mars’a gitmenize gerek yok
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s